Morska lekcja dla Błękitnej Planety październik 2021 r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 października 2021

MSC Polska jest międzynarodową organizacją pozarządową, która powstała, aby zachować dziką naturę oceanów. Walczy z problemem nieodpowiedzialnego rybołówstwa, mającego destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne. Dostrzega i nagradza wysiłki tych, którzy starają się chronić zasoby mórz i oceanów. Z pomocą tej organizacji przeprowadziliśmy zajęcia pt.: Morska lekcja dla Błękitnej Planety.

W trakcie zajęć uczniowie klasy 7 dowiedzieli się, jak działania człowieka zmieniają środowisko morskie oraz w jakim stopniu nasze życie zależy od prawidłowego funkcjonowania wszechoceanu. Uczniowie mieli okazję spojrzeć na złożone problemy z różnych perspektyw.

7 zasad świadomości morskiej:

  1. Istnieje jeden wszechocean o różnorodnych cechach.
  2. Ocean i żyjące w nim organizmy kształtują cechy Ziemi.
  3. Ocean ma istotny wpływ na pogodę i klimat.
  4. Dzięki oceanom na Ziemi może istnieć życie.
  5. Ocean zapewnia dużą bioróżnorodność oraz różnorodność ekosystemów.
  6. Ocean i ludzie są nierozerwalnie połączeni.
  7. Ocean jest w większości niezbadany.

więcej na stronie https://www.msc.org/pl/edukacja/kampania-morska-lekcja-z-msc

Dlaczego świadomość morska jest ważna?

Życie na Ziemi nie mogłoby istnieć bez mórz i oceanów. Odgrywają one istotną rolę w kształtowaniu klimatu oraz pogody. Zapewniają tlen niezbędny do życia większości organizmów na Ziemi - znacząca część tlenu znajdującego się w ziemskiej atmosferze produkowana jest przez morskie glony. Oceany pochłaniają również dwutlenek węgla, łagodząc tym samym skutki globalnego ocieplenia. Morza i oceany są domem dla różnorodnej fauny i flory. Złożone ekosystemy oceanów pełne są tysięcy gatunków roślin i zwierząt, z których wiele nie zostało nawet jeszcze poznanych.

Niestety nasz ocean stoi w obliczu potrójnego zagrożenia ze strony zmian klimatycznych, zanieczyszczenia oraz przełowienia. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ponad 34% zasobów ryb na naszej planecie jest przełowiona, a kolejne 59,6% jest w pełni wykorzystywanych. Ma to ogromny wpływ na ekosystemy morskie, będące domem dla ryb i innych organizmów wodnych. Zły stan oceanów stanowi także zagrożenie dla ludzi, których byt zależy od ich zasobów. Niewielu z nas wie, że ryby i owoce morza stanowią ważne źródło pożywienia dla 3,4 mld ludzi. Morza i oceany pozwalają także na utrzymanie różnych gałęzi gospodarki, w tym rybołówstwa, przemysłu spożywczego, turystyki czy transportu. Sam przemysł rybny zapewnia zatrudnienie dla ponad 200 mln osób.

MSC Polska jest międzynarodową organizacją pozarządową, która powstała, aby zachować dziką naturę oceanów. Walczy z problemem nieodpowiedzialnego rybołówstwa, mającego destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne. Dostrzega i nagradza wysiłki tych, którzy starają się chronić zasoby mórz i oceanów.

Dba o to, żeby nasze oceany pozostały zdrowe i tętniące życiem, bo chcemy, aby kolejne pokolenia również mogły cieszyć się bogactwem ryb i owoców morza. 

wizja organizacji to morza i oceany świata tętniące życiem oraz zasoby ryb i owoców morza zachowane dla obecnych i przyszłych pokoleń. 

 misja organizacji  to wykorzystanie niebieskiego certyfikatu MSC i programu certyfikacji MSC, aby przyczynić się do utrzymania mórz i oceanów świata w dobrej, stabilnej kondycji. 

Poprzez współpracę z  partnerami: rybakami, przetwórcami, sieciami handlowymi i małymi sklepami, producentami, restauracjami oraz wszystkimi tymi, którzy kochają dzikie ryby i owoce morza, zachęcamy do odpowiedzialnego korzystania z zasobów morskich. Dzięki temu tworzymy zrównoważony rynek rybołówstwa, a co ważne wspieramy i nagradzamy rybaków, którzy prowadzą swoje połowy w dobry dla środowiska, zrównoważony sposób. 


Organizacja wpływa również na decyzje zakupowe miłośników przysmaków prosto z morza. 

MSC to skrót od pełnej nazwy j organizacji - Marine Stewardship Council. Rzadko jej używamy, dlatego polecając rodzinie i znajomym ryby i owoce morza ze zrównoważonych połowów możesz spokojnie używać tej skróconej wersji. 

Autor: Beata Holewa