Programy i projekty realizowane w szkole
Artykuły
MegaMisja październik 2024 r. – czerwiec 2025 r.
MegaMisja to cykl zajęć, zaproponowanych przez Fundację Orange, dla dzieci w wieku 7-10 lat, które nauczycielki i nauczyciele realizują w oparciu o scenariusze opracowane przez ekspertów. Program objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji oraz Ministra Cyfryzacji w partnerstwie z Polskim Towarzystwem Edukacji Medialnej.
Ze strony Fundacji Orange:
„Rozwój MegaMocy – czyli kompetencji społecznych i emocjonalnych takich jak: umiejętność współpracy, komunikacji, rozumienia emocji swoich i innych, krytycznego myślenia, czy kulturalnej dyskusji, pomogą dzieciom przygotować się do pierwszych kroków w świecie pełnym ekranów.Biorąc udział w MegaMisji, kształtujesz postawy, które ułatwią dzieciom dbanie o higienę cyfrową, umiar w korzystaniu z technologii, bezpieczeństwo i ochronę przed szkodliwymi zjawiskami, tj. uzależnienie od ekranów, hejt, patotreści, deepfaki, grooming czy cyberprzemoc.Środowisko cyfrowe jest ważną częścią życia młodych ludzi, warto więc wspierać dzieci w taki sposób, aby czerpały z cyfrowego świata to, co dobre i wartościowe oraz potrafiły radzić sobie z wyzwaniami, które je spotkają.”
MegaMisja to:
-
Praktyczny kurs higieny cyfrowej i skuteczny sposób rozwoju kompetencji społeczno – emocjonalnych.
-
Angażujące metody pracy m.in.: word cafe, mobilna debata, karuzela pomysłów.
-
Nauka poprzez zabawę dla dzieci i świetny sposób na integrację klasy.
-
Dostęp do platformy z animacjami i społecznością wychowawców.
Fun Lab grudzień 2024 r- czerwiec 2025 r.
Otrzymaliśmy GRANT w wysokości 50 000 zł ufundowany PRZEZ FUNDACJĘ PGNIG IM. IGNACEGO ŁUKASIEWICZA W PROGRAMIE GRANTOWYM „FUN LAB” na pracownię przyrodniczą Program Fun Lab to inicjatywa mająca na celu wsparcie szkół w tworzeniu nowoczesnych i w pełni wyposażonych pracowni naukowych, obejmujących fizykę, matematykę i chemię. Dzięki przyznawanym grantom, placówki edukacyjne będą mogły doposażyć swoje laboratoria w niezbędne narzędzia i aparaturę, co pozwoli uczniom na przeprowadzanie zaawansowanych eksperymentów. Celem programu jest wzbogacenie zasobów edukacyjnych, rozwój kompetencji uczniów oraz wspieranie nauczycieli w prowadzeniu inspirujących lekcji, które zwiększą zainteresowanie naukami ścisłymi. Dodatkowo, program promuje innowacje w edukacji. Grupą docelową są szkoły podstawowe i ponadpodstawowe kończące edukację uczniów egzaminem dojrzałości.
Klikam z głową styczeń – marzec 2025 r.
Kampania „Klikam z głową" to inicjatywa edukacyjna skierowana głównie do dzieci i młodzieży, mająca na celu promowanie bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z internetu. W trakcie zajęć i webinarów poruszamy m.in. temat niebezpiecznych zjawisk związanychz korzystaniem z sieci, jak uzależnienie od internetu i portali społecznościowych, seksting czy cyberprzemoc. Zwracamy uwagę jak zapobiegać i reagować na zagrożenia, jak chronić swoje dane i urządzenia i jak weryfikować informacje.
Warsztaty poruszają następujące tematy:
Klasy 1-3:
- Bezpieczne logowanie
- Bezpieczne relacje w sieci
- Ochrona danych i wizerunku w sieci
Klasy 4-6:
- Bezpieczne logowanie
- Ochrona danych i wizerunku w sieci
- Cyberprzemoc
Klasy 7-8:
- Bezpieczne logowanie
- Ochrona danych i wizerunku w sieci
- Cyberprzemoc
Programowanie = nasz drugi język wrzesień 2024 r. – czerwiec 2025 r.
W bieżącym roku szkolnym, jako jedna z niewielu szkół w Polsce, mamy okazję brać udział w niezwykłym projekcie. Na lekcjach informatyki uczniowie klas 4-6 będą realizować nowatorski program nauczania, którego głównym zadaniem będzie skuteczna nauka programowania. W myśl twórców programu programowanie ma stać się dla naszych dzieci "drugim językiem", co pozwoli im w przyszłości zarządzać sztuczną inteligencją. To program edukacyjny nowatorski na skalę światową.
Program kursów dla nauczycieli jest współfinansowany przez gminy, InstaKod oraz Cosmose AI, a patronat nad programem objęło Ministerstwo Cyfryzacji oraz NASK . NASK jest jednostką, która zgodnie ze swoją misją działa na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego, a założenia projektu wpisują się w jego cele budowania i wspierania rozwoju kompetencji programistycznych wśród dzieci i młodzieży. Organizatorem inicjatywy "Raz na 120 lat" i projektu "Programowanie = Nasz Drugi Język" jest Miron Mironiuk i firma Cosmose AI. Partnerem edukacyjnym projektu jest Placówka Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod, twórca platformy InstaKod i programu nauczania podstaw programowania w klasach IV-VIII SP. Dyrektorem Placówki jest Ewa Gąsienica-Samek.
Uroczyste otwarcie strefy relaksu
W dniu 27.09.2024, w Szkole Podstawowej w Sycewicach, nastąpiło uroczyste otwarcie strefy relaksu z projektu „Mocni strefą relaksu” i programu „Wzmocnij Swoje Otoczenie”. Uroczystość zaszczycili zaproszenie goście: Anna Gliniecka - Woś - Wójt Gminy Kobylnica, Marzena Knopik - zastępca dyrektora Centrum Usług Wspólnych w Kobylnicy, Marta Laszkiewicz -zastępca przewodniczącego Rady Rodziców Szkoły Podstawowej W Sycewicach, Patryk Kapica - przedstawiciel firmy „Moje Bambino”. W trakcie imprezy dokonano uroczystego przecięcia wstęgi, zaproszeni goście wpisali się do kroniki szkoły i na koniec wszyscy odpoczęli w strefie relaksacyjnej. Inicjatorkami przedsięwzięcia były panie Marzena Pietruk - Żytkowska - dyrektor szkoły, Monika Marczuk logopeda i terapeuta integracji sensorycznej - koordynator projektu, Beata Holewa nauczyciel fizyki i informatyki - zastępca koordynatora projektu. Stworzone zostały dwa miejsca, jedno miejsce do relaksu i wyciszenia dla dzieci przegrodzone oknami akustycznymi redukującymi poziom hałasu, a drugie miejsce do integracji rówieśniczej poprzez zabawę z wykorzystaniem gier podłogowych i cymbergaja. Stworzenie takiej strefy to innowacyjny projekt pozwalający poczuć się dzieciom na korytarzu jak w przytulnym salonie.
„Wzmocnij swoje otoczenie” to program grantowy skierowany do mieszkańców terenów, na których Polskie Sieci Elektroenergetyczne prowadzą inwestycje lub eksploatują istniejącą infrastrukturę. Celem programu jest wsparcie projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury społecznej, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowa pomoc w ich wdrożeniu. Jego idea jest zbliżona do znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę.
W sześciu edycjach programu, PSE przyznały już ponad 1050 grantów o łącznej wartości prawie 22 ml. złotych. Szczegółowe informacje o programie i jego organizatorze dostępne są na stronach internetowych https://www.wzmocnijotoczenie.pl, https://www.energetycznykompas.pl