Szkoła Podstawowa w Sycewicach

Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Sycewicach

Strona główna

Witamy na naszej stronie

Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów
w Sycewicach

ul. Szkolna 1, 76-256 Sycewice
tel/fax 059 811 14 21
e-mail: spsycewice@kobylnica.pl

 

 

Nasza strona jest zgodna z wymaganiami  Web Content Accessibility Guidelines (WCAG 2.1)

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Użytkownicy korzystający wyłącznie z klawiatury mogą swobodnie poruszać się po serwisie za pomocą klawisza Tab.
Nawigacja jest też przyjazna dla osób niewidomych dzięki wzorcowym tytułom podstron, porządkującej funkcji nagłówków oraz innym udogodnieniom wprowadzonym pod kątem czytników ekranów.
W całym serwisie włączony jest tzw. fokus, czyli domyślne oznaczenie aktywnego linka czy pola formularza. Fokus przemieszcza się po wszystkich widocznych elementach aktywnych strony w logicznej kolejności. To pozwala na wygodną obsługę serwisu np. użytkownikom niepełnosprawnym ruchowo czy w znacznym stopniu niedowidzącym.
Linki - także te prowadzące do serwisów zewnętrznych - zawsze otwierają się w tym samym oknie. Dzięki temu użytkownik ma pełną kontrolę nad swoją przeglądarką.
Zadbaliśmy o odpowiedni kontrast tekstu do tła. Dzięki temu materiały osadzone na stronie są czytelne także dla osób słabiej widzących.
Staramy się pisać zrozumiałe teksty oraz formatować je w sposób zgodny z zasadami dostępności.
Zdjęcia i grafiki w serwisie mają alternatywne opisy, aby ich treść była dostępna dla osób niewidomych oraz osób które nie wyświetlają grafiki na przykład na urządzeniach mobilnych.

Czytniki ekranu jako technologie asystujące

Do najpopularniejszych i najczęściej chyba używanych technologii asystujących zaliczyć możemy czytniki ekranu osób niewidomych. Dzięki tym aplikacjom niewidomi i szczątkowowidzący użytkownicy mogą swobodnie poruszać się w systemach Windows, IOS i Android. Darmowe czytniki oraz inne ułatwienia dostępu pozwalają na swobodną pracę w najpopularniejszych systemach operacyjnych użytkownikom z niepełnosprawnościami.

Windows 

Dla systemu Windows najpopularniejszym czytnikiem ekranu jest NVDA. Jest to darmowe oprogramowanie łatwe w instalacji. NVDA jest znaczącym ułatwieniem dla osób szczątkowowidzących oraz „oknem na świat” niewidomych użytkowników komputera. Oprogramowanie możemy pobrać ze strony www.nvda.pl 

IOS i Android

Nieco inaczej wygląda obsługa czytników ekranu na urządzeniach mobilnych. Tu oprogramowanie asystujące nie wymaga dodatkowej instalacji, ponieważ w zakładce „dostępność” lub „ułatwienia dostępu” czytniki ekranu są niejako częścią systemu operacyjnego czy też aplikacjami automatycznie zainstalowanymi w systemie. Wystarczy je jedynie uruchomić i skonfigurować pod konkretne potrzeby użytkownika. Praktycznie po zakupie urządzenie z systemem operacyjnym IOS i Android po uruchomieniu odpowiedniego oprogramowania wbudowanego w system możliwe są do użycia dla osób z dysfunkcją wzroku. Ma to dodatkowo tą zaletę, że z tego samego urządzenia może korzystać niewidomy jak i widzący użytkownik niemalże po wyjściu ze sklepu. 

Dla Systemu IOS czytnikiem ekranu jest VoiceOwer. 

Dla systemu Android Talk Back. 

Cytowane za https://www.gov.pl/web/dostepnosc-cyfrowa/czytniki-ekranu-jako-technologie-asystujace

Najnowsze aktualności

Powiększ zdjęcie znak%20graficzny%20informacji
30 sierpnia 2021

Zalecenia dotyczące rozpoczęcia roku szkolnego

W dniu rozpoczęcia roku szkolnego wchodzimy głównym wejściem do szkoły, kierujemy się na salę gimnastyczną. Na terenie szkoły obowiązuje  przestrzeganie reżimu sanitarnego polegającego na konieczności  zachowaniu dystansu społecznego i zasłanianiu ust i nosa maseczką. Dzieci z klas I mogą wejść do Sali gimnastycznej z rodzicem zgodnie z zasadą jeden uczeń – jeden rodzic.  Uczniowie klas II – VIII przychodzą na rozpoczęcie roku szkolnego bez rodziców.

Beata Holewa
Czytaj więcej o: Zalecenia dotyczące rozpoczęcia roku szkolnego
25 sierpnia 2021

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 odbędzie się 1 września 2021r o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej im .Polskich Noblistów w Sycewicach.

O godzinie 8.00 w Kościele w Sycewicach odbędzie się msza święta inaugurująca rok szkolny ofiarowana w intencji zmarłego dyrektora szkoły śp. Mariusza Pawłowskiego.

 

Beata Holewa
Czytaj więcej o: Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022