Wytyczne dla uczniów i informacje dla rodziców dotyczące organizacji i przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Sycewicach w roku szkolnym 2019/2020

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 czerwca 2020

Wytyczne dla uczniów i informacje dla rodziców
dotyczące organizacji i przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty
w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Sycewicach
w roku szkolnym 2019/2020

  1. Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły1), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
  2. Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
  3. Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
  4. Podczas egzaminu w szkole mogą przebywać wyłącznie:
    • zdający
    • osoby zaangażowane w przeprowadzanie egzaminu, tj. członkowie zespołów nadzorujących, obserwatorzy, egzaminatorzy, specjaliści pracujący ze zdającymi, którym przyznano dostosowanie warunków lub formy przeprowadzania egzaminu, osoby wyznaczone do przygotowania i obsługi oraz obsługujące sprzęt i urządzenia wykorzystywane w czasie egzaminu (np. komputery, sprzęt medyczny), asystenci techniczni
    • inni pracownicy szkoły odpowiedzialni za utrzymanie obiektu w czystości, dezynfekcję, obsługę szatni itp.
    • uczniowie innych klas oraz nauczyciele, jeżeli nie ma możliwości zrezygnowania z przeprowadzania zajęć edukacyjnych w dniu przeprowadzania egzaminu
    • pracownicy odpowiednich służb, np. medycznych, jeżeli wystąpi taka konieczność.
  5. Niedozwolone jest przebywanie na terenie szkoły osób innych niż wyżej wymienione, w tym rodziców/prawnych opiekunów uczniów (z wyjątkiem sytuacji, gdy zgodę na taki sposób dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu wydał dyrektor OKE, lub jeżeli zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się), przedstawicieli mediów.
  6. Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
  7. Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych i linijki. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
  8. Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę
    z wodą.
  9. Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków.
  10. Czekając na wejście do szkoły albo do sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos. Po wejściu do szkoły pracownik szkoły pokieruje zdającego do właściwej sali egzaminacyjnej.
  11. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły.
  12. Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej uczeń może zdjąć maseczkę, ale ma obowiązek w trakcie egzaminu ponownie zakryć usta i nos, kiedy podchodzi do niego członek zespołu nadzorującego, aby sprawdzić poprawność kodowania arkusza, w celu odebrania od zdającego arkusza egzaminacyjnego, kiedy zdający wychodzi do toalety oraz kiedy kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym
    i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
  13. Zdający jeżeli uznają to za właściwe –mogą mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku egzaminacyjnym.
  14. Na drzwiach szkoły przy głównym wejściu zostały zamieszczone informacje:
    • dotyczące objawów zarażenia koronawirusem oraz sposobów zapobiegania zakażeniu
    • zawierające nazwę, adres oraz numer telefonu do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej
    • zawierające adres oraz numer telefonu najbliższego oddziału zakaźnego
    • zawierające numery telefonów do służb medycznych
    • zawierające numer infolinii NFZ w sprawie koronawirusa (800 190 590).
  15. Po wejściu do szkoły zdający zobowiązany jest do dezynfekcji rąk. W sali egzaminacyjnej dostępny jest również płyn do dezynfekcji rąk.
  16. Zdający przychodzą do szkoły na egzamin o godz. 8.00. Zarówno przed szkołą, jak
    i na terenie szkoły zachowują między sobą dystans 1,5 metra.
  17. Po zakończeniu egzaminu zdający opuszczają teren szkoły pojedynczo, unikają spotkań w grupie, np. przy wejściu do szkoły, a wrażeniami po egzaminie dzielą się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie.
  18. Jeżeli zdający lub członek zespołu nadzorującego przejawia niepokojące objawy choroby, przewodniczący zespołu nadzorującego lub członek zespołu nadzorującego informuje o tym przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego, który zapewnia odizolowanie zdającego lub innej osoby przejawiającej objawy choroby w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób
  19. W przypadku ucznia Przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego niezwłocznie powiadamia rodziców/prawnych opiekunów ucznia o zaistniałej sytuacji w celu pilnego odebrania go ze szkoły oraz informuje właściwą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zdającego – także pogotowie ratunkowe.

 

Egzamin ósmoklasisty w terminie głównym odbywał się będzie:

16.06.2020r. – język polski, godz. 9.00, czas trwania egzaminu 120 min.  (nie więcej niż 180 min. w przypadku dostosowania)

17.06.2020r. – matematyka, godz. 9.00, czas trwania egzaminu 100 min.  (nie więcej niż 150 min. w przypadku dostosowania)

18.06.2020r. – język obcy nowożytny, godz. 9.00, czas trwania egzaminu 90 min.  (nie więcej niż 135 min. w przypadku dostosowania)

Termin dodatkowy dla uczniów, którzy z przyczyn losowych (potwierdzonych stosownym dokumentem) nie będą mogli przystąpić do egzaminu wyznaczony został na:

7.07.2020r. – język polski, g. 9.00

8.07.2020r. – matematyka, g. 9.00

09.07.2020r. – język obcy nowożytny, g. 9.00

Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 31 lipca 2020 roku i w tym dniu będą wydawane zaświadczenia.

Zasady pracy z arkuszem egzaminacyjnym

  1. Uczniowie samodzielnie kodują arkusz egzaminacyjny oraz naklejają naklejkę
    w wyznaczonych miejscach arkusza (nie dotyczy to uczniów z dostosowaniem)
  2. Uczniowie sprawdzają kompletność arkusza egzaminacyjnego. Ewentualne braki zgłaszają członkom zespołu nadzorującego.
  3. Uczniowie rozpoczynają pracę z arkuszem po zapisaniu przez przewodniczącego zespołu nadzorującego godziny rozpoczęcia egzaminu.
  4. Uczniowie pracują samodzielnie z arkuszem egzaminacyjnym. Uczniowi, który niesamodzielnie pracuje z arkuszem lub przeszkadza innym uczniom egzamin może zostać przerwany i unieważniony.
  5. Uczniowie monitorują czas trwania egzaminu na zegarze umieszczonym w sali egzaminacyjnej, jak również czas rozpoczęcia i zakończenia pracy z arkuszem zapisany w widocznym miejscu przez członka zespołu nadzorującego.
  6. Uczniowie zgłaszają konieczność korzystania z toalety członkom zespołu nadzorującego.
  7. Uczniowie przestrzegają zasad oddawania arkusza egzaminacyjnego po zakończeniu pracy.
  8. Zakończenie pracy z arkuszem przed upływem 15 minut do końca egzaminu sygnalizują przez podniesienie ręki do góry i czekają na podejście członka zespołu nadzorującego po odbiór arkusza, który pozwoli zdającemu na opuszczenie sali egzaminacyjnej. Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.
  9. Szczegółowe informacje dotyczące sposobu pracy z arkuszem zostaną zdającym przekazane przed rozpoczęciem egzaminu danego dnia.

Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi przebiegu i organizacji egzaminu można się zapoznać na stronie www.cke.gov.pl

Autor: Beata Holewa